Kiedy nie warto ratować związku po zdradzie? - artykuł Marity Woźny

Kiedy nie warto ratować związku po zdradzie?

Autor: Marita Woźny
Opublikowany:  6 stycznia 2020
Data ostatniej aktualizacji:  13 marca 2024

Kiedy nie warto ratować związku po zdradzie? Związek po zdradzie to jeden z najtrudniejszych tematów w kwestii relacji. Zdrada zabija go od środka. Budzi ogromną złość, rozpacz i poczucie odrzucenia.

Sprawia, że często zaczynamy myśleć o sobie źle, zadając pytania: dlaczego ona mi to zrobiła? W czym byłam dla niego nie taka, że wybrał inną? Nie zawsze da się znaleźć odpowiedź dlaczego, czasami trzeba jej głęboko poszukać.

O czym przeczytasz w artykule?

Kiedy nie warto ratować związku po zdradzie?

Budowanie związku po zdradzie na nowo

Są pary, które wspólnie decydują się na szukanie przyczyn zdrady. Osobie, która zdradziła towarzyszy poczucie winy, chęć rekompensaty i zadośćuczynienia.

Osoba zdradzona zmaga się z żalem, złością, nierozumieniem i bólem. Temat tego, co się wydarzyło towarzyszy parze bardzo długo. I jeśli obie osoby walczą o poprawę i mimo trudnych emocji udaje im się zrozumieć, dać ukojenie cierpiącej stronie to jest duża szansa na to, że związek uda się naprawić. Nie będzie to już ta sama relacja.

Zastanawiasz się jak odbudować związek po zdradzie? Musisz postawić na budowanie związku, relacji, małżeństwa zupełnie od nowa, od podstaw. Przypomina to stawianie nowego budynku. Kiedy wcześniejszy został wyburzony, ten kolejny buduje się w tym samym miejscu, ale na nowych fundamentach. Podobnie jest w relacji.

Czy związek po zdradzie zawsze da się uratować?

Jednak nie zawsze jest możliwe budowanie nowych budowli na starych fundamentach. I podobnie jest też ze związkiem. Nie każdy można uratować.

Zwykle się dzieje tak, że po zdradzie poczucie winy osoby zdradzającej jest tak silne, że próbuje ukoić ona swoje sumienie i obiecuje poprawę. Zdarza się, że jednak nie do końca jej to wychodzi. Trudno jest jej powstrzymać się od flirtu z obcymi osobami, wciąż adoruje innych, albo potajemnie się z kimś umawia. Tłumaczy to tym, że jest to niewinne i nic nieznaczące.

Jednak po zdradzie każde takie działanie ma ogromne znaczenie. Nie pozwala to odbudowywać zaufania, które jest niezbędne do kolejnych kroków. Trzeba zdawać sobie sprawę, że kolejna szansa dana przez partnera jest kredytem zaufania. Jeśli jest on nadwyrężany, to trudno budować wspólnie cokolwiek.

Zwykle chęć zmiany jest tylko na poziomie deklaratywnym. Nie idą za tym inne działania, które byłyby dowodem na to, że partner jest do tej zmiany gotowy w pełni, ze wszystkimi konsekwencjami, jakie ona niesie.

Kiedy nie warto ratować związku po zdradzie? - smutna kobieta rozmyśla - artykuł Marity Woźny

Oskarżanie partnera sposobem na radzenie sobie ze zdradą

Inne zachowanie, które wskazuje na to, że ratowanie związku, po zdradzie nie ma sensu, jest wtedy, kiedy partner tłumaczy swoje zachowanie oskarżając drugą osobę. Pojawiają się wtedy różne zdania, np.:

 • to Twoja wina
 • Ty do tego doprowadziłeś, bo Cię nigdy nie było
 • nie interesowałaś się mną
 • nie chciałaś ze mną seksu
 • nigdy nie chciałeś się zmienić

Zdania oskarżające mogą brzmieć w ten sposób lub nieco podobnie. Jeśli koncentracja partnera, który dopuścił się zdrady, jest przede wszystkim na tym, że to osoba zdradzona zrobiła coś, co go do tego popchnęło to trochę za mało, by móc odbudowywać związek.

Oczywiście osoba, która została zdradzona, musi sama sobie odpowiedzieć, czy poza tym, że CHCE wybaczyć, to czy jest w stanie. Czym to wybaczenie jest? Czy chodzi tylko o to, by zapomnieć? To akurat jest zupełnie niemożliwe. Czy chodzi o to, by nauczyć się z tym zranieniem żyć, a może mimo tego zranienia. To bardzo trudny czas.

Związek po zdradzie – i co dalej?

Po ujawnieniu zdrady ważny jest ten pierwszy czas, który jest być może najważniejszy, by zająć się złością odrzuceniem, poczuciem oszukania, poniżenia, zrujnowania życia itd. Na to nie ma prostej odpowiedzi. Z jednej strony potrzeba odpowiedzi w sobie, „czy ja chcę spróbować wybaczyć?”. Ale zaraz za tym równie ważna jest ocena intencji drugiej strony, „czy on robi teraz wszystko, bym czuła, że naprawa jest możliwa?”.

Inną ważną sprawą jest czas trwania i sposób zakończenia relacji poza związkiem. Uważam, że czym innym jest zdrada, która trwała krótko i zakończyła się z powodu decyzji partnera, czym innym jest zdrada, która zakończyła się dlatego, że została ujawniona, a jeszcze czym innym jest zdrada, która trwała latami. Jest więc wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę, zanim zdecydujemy się na ofiarowanie drugiej szansy.

Szczegółowo opowiedziałam o tym w podcaście „Jak odbudować związek po zdradzie”, którego możesz posłuchać TUTAJ.

Kiedy więc NIE WARTO ratować związku po zdradzie?

 1. Jeden z partnerów nie chce odbudowywać związku.
 2. Partner nie dostrzega swojej winy, a zdradę tłumaczy innymi okolicznościami.
 3. Twój Partner deklaruje chęć odbudowania związku, ale nadal utrzymuje kontakt z osobą, z którą dopuścił się zdrady.
 4. Partner, który dopuścił się zdrady, tłumaczy swoje zachowanie poprzez oskarżanie drugiej strony, np. „Zdradziłam Cię, ale to Twoja wina, bo…”.
 5. Partner prowadził drugie życie przez wiele lat.

Bezpłatny test "Kiedy nie warto ratować związku po zdradzie"

Jeśli jesteś osobą, którą spotkała zdrada w związku i masz wątpliwości, czy ratować relację, czy się rozstać, zapraszam Cię do webinaru, który może pomóc Ci odpowiedzieć na Twoje pytanie, co w tej sytuacji zrobić, jaką decyzję podjąć. W materiale przygotowałam szereg sytuacji, które omawiam oraz pytań, które pomagają znaleźć własną odpowiedź w powyższych wątpliwościach. Jeśli to dotyczy Ciebie, zajrzyj do tego materiału.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, podziel się nim z innymi. Dziękuję 🙂
Marita Wozny - Blog Miedzy Parami
Nazywam się Marita Woźny. Jestem psychologiem i psychoterapeutą. 
Od kilkunastu lat prowadzę psychoterapię i pomagam parom w moim gabinecie we Wrocławiu. Wiedza, którą dzielę się w moich artykułach na blogu, jest oparta na skutecznej praktyce, która realnie pomogła setkom moim pacjentów. 
Jestem również autorką już ponad 40 kursów, ebooków i webinarów, które w ciągu ostatnich czterech lat pomogły skutecznie tysiącom moich Klientów, mającym problemy w związkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Kiedy nie warto ratować związku po zdradzie?”

 1. Moja Żona zdradziła mnie z sąsiadem. gdy ich na tym przyłapałem twierdziła że to moja winę tłumacząc że nie rozmawiamy że sobą i że pije po pracy piwo zamiast zająć się niom .robiłem wszystko przez 8 lat małżeństwa spełniałem każde jej zachcianki . A ona po prostu po przeprowadzce do nowego mieszkania które szykowałem dla naszej rodziny poznała sąsiada i w miesiąc stwierdziła że dal jej więcej nisz ja przez 8 lat małżeństwa nie kryła się z tym mówiła mi że to jest jej życie jej ciało i nie mam prawa jej widywać się z nim . odpuściłem życząc im szczęścia. wyprowadziłem się poukładałem sobie wszystko w głowie dając sobie z nią spokój dogadywałem się z nią tylko względem dzieci . minęło 7 miesięcy od tego wszystkiego . sąsiad po tym czasie powiedział jej że są tylko sąsiadami. zadzwoniła do mnie i zapytała czy pójdę z nią na terapię by ratować to co było miedzy nami kiedyś. A gdy ja jak ja przyłapałem chciałem ratować to wszystko chciałem terapi ona odmówiła. A teraz nie wyszło jej chce spowrotem być że mną

Visit our FacebookVisit our InstagramVisit our YouTube channel
Copyright © 2016-2024 Między Parami sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone!
envelope linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram