33. Granice w związku
Gdy w moim gabinecie poruszam temat granic w związku, bardzo lubię posługiwać się metaforą państwa. Większość z Was miała pewnie okazję być poza granicami Polski i zaobserwować, że zasady panujące u nas, nie zawsze takie same u naszych sąsiadów. Kiedy odwiedzamy inne kraje, to raczej automatycznie stosujemy się do zasad tam panujących, bo widzimy, że ludzie tam przebywający funkcjonują w określony sposób. Im dalej jesteśmy od miejsc, które znamy, tym te granice bywają luźniejsze i bardziej płynne.
Podobnie jest z nami w związku: ja mam swoje potrzeby, pragnienia i emocje, a moja druga połowa ma swoje i odmiennie możemy postrzegać różne aspekty życia. Ta metafora pozwala przede wszystkim zobaczyć, że z różnymi ludźmi możemy mieć różnie i to, co dla jednych jest oczywiste, dla kogoś innego może mieć inny wydźwięk.
Z tego podcastu dowiesz się:
- Jakie są źródła naszych trudności w stawianiu granic w związkach?
- Na co warto zwrócić uwagę, gdy uczymy się stawiania granic?
- Jakie są zależności pomiędzy złością a stawianiem granic?
- W jaki sposób przyjmować emocje drugiej osoby, gdy zaczynamy stawiać granice?
- Jak rozpoznawać, że przekraczamy granice drugiej osoby?
Budowanie związku jest jak tworzenie nowego państwa i naszą rolą jest, by określić, które obszary są wspólne, a które pozostaną autonomiczne dla każdej z osób. Stawianie granic nigdy nie jest łagodne i komfortowe. Tak jak dyplomacja jest ważna w komunikacji pomiędzy różnymi narodami tak w związku potrzebny jest dialog i szacunek. Zapraszam do słuchania!
A oto zestaw linków do materiałów, o których wspominam w trakcie podcastu:
Kurs: https://kursy.miedzyparami.pl/product/kurs-zlosc-w-zwiazku-ktora-nie-rani/
Grupa: https://www.facebook.com/groups/rozmowymiedzyparami
Konferencja: https://www.facebook.com/events/1697520027087350/
Dodaj komentarz